Bülent Ersoy kimdir hayatı Biyografisi resimleri
Magazin dünyası


Bülent Ersoy Resimleri Fotografları Pictures Fotolari 34 Bülent Ersoy

 

Bülent Ersoy (asıl ismiyle Bülent Erkoç) (d. 9 Haziran 1952), Türk Sanat Müziği şarkıcısı.

Kariyerine başlangıcı

1952 yılında İstanbul’da doğdu. Sanat hayatına özel müzik dersleri alarak başladı. Ardından İstanbul Belediye Konservatuvarı’nı bitiren Ersoy, sahneye ilk adımını 1970 yılında Üsküdar Fıstıkağacı’nda bugün Oya Düğün Salonu olarak bilinen, o devrin ilk aile gazinolarından birisi olan Özlem Aile Gazinosu’nda, Sunar Konser Bürosu-Fikret Torun tarafından düzenlenen ses yarışmasına katılarak, bu yarışmada birincilği kazanmış, 1000 lira para ödülünü ve birincilik şiltini almış ve akabinde bu gazinoda üç ay kadar assolist olarak çalışmıştır. Bülent Ersoy’un ilk sahne çalışma deneyimleri bu yerde başlamıştır. Daha sonra 1971 yılında ilk 45′liği Saner Plak’tan çıkartmıştır. (Lüzûm Kalmadı ve Neye Yarar Gelişin). 1974′te Büyük Maksim Gazinosu’nda sahneye çıktı. Çıkardığı klasik uzun çalar “tuti-i mucizeyi guyem ne dersem lâf değil” adlı Plakla tüm müzik piyasasını alt üst eder ve rekor satış elde eder.İçkili gazinolara Klasik Türk Müziğini getiren ilk sanatçıdır. Fahrettin Aslan tarafından Müzeyyen Senar‘a dinletildikten sonra Maksim Gazinosuna çıkması an meselesidir. Müzeyyen Senar, “Bu çocugu sakın kaçırma, eğer kaçırırsan, Türk Müziği büyük bir değer kaybedecek” der. Bülent Ersoy Maksim’e hemen alınır.

Fahrettin Aslan, Bülent Ersoy‘u assolist olarak çıkarmaya karar verir. Ancak gercek soyismi Erkoç olan Ersoy’un soyadı Müjgan Gezen tarafından yumuşatılarak Ersoy olarak değiştirilir. Hiç kimsenin altında çıkmayan ender assolisterden biridir. Artık Müzeyyen Senar‘ın gölgesinden çıkmış kendi ekolünü yaratmıştır. Bir çok yorumcu onu taklit eder, hatta yasaklı dönemini firsat bulup her taraftan bir Bülent Ersoy taklidi ortaya çıkar. Ancak yerini hiç kimse dolduramaz. Tüm yaşadığı olaylara karşın bügüne kadar zirvede kalmayi başarır ve hala çıktığı yerleri tamamen dolduran bir assolisttir.

 

Müzik Eğitimi

Klasik Türk müziği dalında eğitim görmüştür. Üstün müzik bilgisi ile diğer müzik türlerinden eserleri bile direkt notadan seslendirebilmektedir. Tangodan türküye, aryadan operaya, mehter marşından rock müziğine kadar) az sayıda da olsa popüler eserler de seslendirdi ve onlarca albümü yayınlandı.

Kariyerinin devamı

1997 yılında Uluslararası Montu Merid Müzik Doktoru unvanıyla ödüllendirildi. Ulusal ve uluslararası birçok konser vermiş olup, kırk yıla yaklaşan sanat yaşamında pek çok ilke imza atan Bülent Ersoy, dünyaca ünlü yıldızların sahne aldığı salonlarda konserler vermiştir. 1980 yılında London Palladium’da ve 1983 yılında Madison Square Garden’da sahne alan ilk Türk sanatçısı oldu. Dario Moreno ve Ajda Pekkan‘dan sonra Olympia’da konser veren ilk Türk sanatçısı olan Bülent Ersoy, elli kişiden oluşan orkestrasıyla dört saat süren bir program sundu.

Bulent Ersoy, Paris Olympia’da sahne almadan önce Fransız Devlet Televizyonu’na bir röportaj vermiş ve bu röportajda kendisine yöneltilen Türkiye sizin gibi bir sese yıllarca yasak koydu, nasıl yorumluyorsunuz? şeklinde bir soruya O bizim ülkemizin iç işi. şeklinde yanıt vermiştir. Ayrıca Bülent Ersoy‘a Olympia Konseri’nin ardından Azerbaycan; Devlet Sanatçılığı ünvanını vermiştir.

Aldığı Ödüller

Bugüne değin otuzun üstünde albüme imzasını atan sanatçı, Türk Müzik Tarihi’ne ismini altın harflerle yazdırdı ve klasik, alaturka şarkılar alanında gelmiş geçmiş en önemli yorumcular arasında yer aldı. Müzik yaşamı boyunca sayısız ödül aldı. Herkesin takdirini kazanan geniş entervalli ve yüksek volümlü sesi, Japonya’da ses laboratuvarlarında yapılan testler sonucu yüzde yüz kusursuz bulundu ve 1997 yılında Uluslararası Montu Merid Müzik Doktoru ünvanıyla ödüllendirildi. Sahneye çıktığı yıllardan itibaren, transseksüel kimliği doğrultusunda görüntüsü hızla değişti. O yıllarda bu konumuyla ilgi çektiği kadar tepkilerle de karşılaştı.

Yasaklı dönemleri

1980 Ağustos İzmir Fuarı’nda seyircilerden gelen tezahürat sonrası göğüslerini açınca İzmir Cumhuriyet Savcılığı, hakkında soruşturma açtı. Eylül 1980′de Kordon’daki evinde bir hâkime hakaret edince tutuklanarak Buca Cezaevi’ne gönderildi. 12 Eylül darbesi sonrasında Haziran 1981′de diğer travesti ve transseksüel sanatçılarla birlikte sahne yasağı aldı. 14 Nisan 1981′de Londra’da geçirdiği cinsiyet değiştirme ameliyatıyla kadın olmuştu ancak ‘pembe nüfus kağıdı’ alması yıllar sonra, sahne yasağını da kaldıran dönemin başbakanı Turgut Özal’ın öncülüğünde çıkartılan bir kanun sayesinde oldu. Bülent Ersoy yasaklı olduğu yıllarda çeşitli Avrupa ülkelerinden vatandaşlık teklifi almıştır. Türk ordusu hakkında olumsuz beyanlar vermesi de teklif edilen sanatçı, bu tarz yolları tercih etmeyerek milliyetçi bir duruş sergilemiştir. Bülent Ersoy 1989 yılında Adana’da verdiği bir konser sırasında bir seyirciden gelen ‘Çırpınırdı Karadeniz’ adlı isteği okumadığı için kurşunlanarak bir böbreğini kaybetmiştir. Sanatçı yıllar sonra kendisini vuran kişiyi affetmiştir. En son albümünü 2002 yılında çıkartan sanatçı, halen çeşitli konserler vermektedir. Popstar Alaturka adlı şarkı yarışmasında jüri üyeliği yapmıştır.

 

Bülent Ersoy Resimleri


 
Temel Güç Joomla!. Designed by: joomla templates vps Valid XHTML and CSS.